Inkové

9. listopadu 2010 v 16:50 | Mirek
Kněží přijímali z těžkých zlatých pohárů svaté nápoje, zlatými noži ("tumi") zabíjeli lamy a rozřezávali jim břicha, aby z jejich vnitřností věštili budoucnost.

Politickým, náboženským a kulturním centrem říše bylo Cuzco. V tomto velkoměstě nesídlil pouze vládce, ale nacházela se zde také hlavní svatyně, Sluneční chrám, a hlavní vzdělávací zařízení. Při příchodu prvních Španělů do Peru bydlelo v Cuzcu až na 200 000 lidí.
Inkové vděčili za svou moc centralistickému státnímu aparátu. Své pole působnosti důsledně zvětšovali připojováním přilehlých území, a to buď diplomatickou cestou, nebo dobýváním. Nakonec Inkové ovládali největší část jižních And a rozšířili svou říši až k Bolívii a do severní části Ekvádoru.

Státním jazykem v Incké říši byla kečujština (španělsky: Quechua). Ta byla mateřským jazykem národů, které žily v údolí Cuzca již v dobách před Inky. Také dnes mluví tímto jazykem ještě několik miliónů domorodců v Peru a Ekvádoru.

Když do země dorazili Španělé se zhruba 160 muži, byli Inkové natolik oslabeni vleklými nemocemi a zaměstnáni válkami o dědictví, že moderně ozbrojení Evropané jejich říši snadno dobyli. V roce 1533 byl zavražděn poslední vládce Atahualpa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JAKUB ČERGEŤ | E-mail | Web | 9. listopadu 2010 v 19:24 | Reagovat

pěkný a poučný musím uznat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama