Vikingské šperky

8. listopadu 2010 v 18:45 | Mirek |  Vikingové
Vikingské šperky: Vikiingské ženy se rády bohatě zdobyli a kováři pro ně vytvářeli širokou paletu nádherných šperků. Ve srovnání s těmito šperky působily mužské ozdoby velmi střízlivým dojmem. Muži obvykle nosili jen jeden ozdobný špendlík nebo jednu šatovou jehlici.


Ozdobný Špendlík ve tvaru kotoučku: Takovéto kulaté ozdobné špendlíky, nošené v párech, byly moderní v 10. století. Ty dražší se vyráběli ze stříbra a dokonce i ze zlata.


Ozdobné špendlíky a šatové jehlice: Důležitými doplňky oblečení vikingů byly ozdobné špendlíky (zavírací špendlíky s broží) a šatové jehlice. Ženám i mužům sloužili k upevňování šatu a jeho řasení. Chudší lidé používali špendlíky jednoduché a levné, bohaté ženy však mívaly špendlíky pracně zdobené a tedy drahé.


Oválné spony: Oválné, asi 10 cm dlouhé spony byly bohatě zdobeny ornamenty. Nosily se vpáru: ženy jimi na prsou připevňovaly ramínka svrchního oděvu. Spony patřili k ozdobám majetných žen a vyráběli se z čistého bronzu, bronzu pokrytého amalgánem či dokonce ze stříbra.


Kruhový špendlík: Kruhový špendlík byl nejdůležitějším mužským šperkem. Na pravém rameni se jím v případě potřeby spínal plášť bez rukávů - muž tak měl volnou ruku pro držení zbraně.


Korálky: Ženy se často zdobily také náhrdelníky z pestrých skleněných korálků, kterých se vyrábělo na tisíce. Výrobní postup byl vždy stejných: výchozím materiálem byly skleněné střípky (z rozbitého skla). Aby se docílilo různých barevných odstínů, přidávaly se při tavení k materiálu malé kostičky z pestře zbarveného skla, které se dovážely z Itálie. Centrem výroby korálků v době vikingů dánská Ribe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama