Srpen 2011

Norman Borlaug (1914-2009)

29. srpna 2011 v 10:53 | Mirek
Norman Borlaug, klíčová postava Zelené revoluce, se narodil do farmářské rodiny v Iowě (USA). Borlaug studoval lesnictví a mikrobiologii. poté se zaměřil na výzkum různých druhů ,,užitečných" plodin, především velice výnosné pšenice. Jeho cílem bylo nasytit hladové lidi po celém světě. Svou průkopnickou prací si vysloužil velké množství ocenění, včetně Nobelovy ceny míru za rok 1970.

William Shakespeare (1564-1616)

29. srpna 2011 v 8:35 | Mirek
William Shakespeare, syn obchodníka s vlnouze Statfordu-upon-Avon, byl jedním z herců a dramatiků, které Alžběta I. finančně podporovala. Je považován za nejvýznamnějšího anglicky píšícího autora a má se za to, že napsal přinejmenším 37 her a 154 sonetů. Byl vinikajícím autorem komedií i tragédií a jeho práce se věnují všeobecně lidským tématům. Jeho hra Večer tříkrálový byla napsána pro dvůr královny Alžběty I.

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)

29. srpna 2011 v 8:12 | Mirek
Goethe byl hlavní inspirací romantického hnutí, jež ho nakonec zavrhlo. V roce 1773 napsal typické romantické drama Voják štěstěny, o mladém géniovi bouřícím se proti společenským konvencím. Vytvořil i další nepochopené hrdiny (např. Utrpení mladého Warthera), avšak jeho mistrovském dílem je klacisismem ovlivněný Faust, přepracování pověsti o sklamaném učenci, který prodá svou duši Ďáblu.

Marco Polo (1254-1324)

21. srpna 2011 v 14:51 | Mirek
Benátčan Marco Polo doprovázel jako mladík otce a strýce na jejich druhé výpravě do Číny, kde se dostali k proslulému dvoru krále Kublaje. Marco se naučil mongolštinu, velký chán ho proto zaměstnal jako na tři roky ve východní Číně jako osobního vyslance a guvernéra. V roce 1295 se vrátil do Benátek, v následujícím roce ho však Janované zajali v namořní bitvě s Benátčany. V zajetí potom nadiktoval svoje vzpomínky z cest spoluvězni. Dílo Marca Pola, známé jako Milión, představovalo nejpotrobnější popis východní Asie dostupným evropským čtenářům. V roce 1483 došlo k vytištění této knihy, která ovlivnila myšlení mnoha pozdějších objevitelů.

Výrok: "Neřekl jsem ani polovinu z toho, co jsem viděl,,.
Marco Polo, 1324

Alexander Fleming (1881-1955)

20. srpna 2011 v 14:43 | Mirek
Farmakolog a biolog Alexander Flemin, narozený ve skotsku, velmi přispěl v oblasti bakteriologie, imunologoie a chemoterapie. Proslul zejména izolací antibiotické substance, penicilinu, z houby zvané penicilium notatum. Roku 1945 společně s Ernestem Chainem a Howardem Floreyem obdržel Nobelovu cenu za medicínu.

Cromwell VI, křižníkový tank Mk VIII

2. srpna 2011 v 12:02 | Mirek
TTD
země původu: Velká Británie
hlavní výzbroj: 75mm rychlopalný kanon
pomocná výzbroj: dva 7,92 mm kulomety Bessa (v přídi korby a souose s kanonem)
bojová hmotnost: 28tun
délka: 6,42m
šířka: 3,05m
výška: 2,51m
rychlost po silnici:61km/h
dojezd na silnici: 278km
osádka: 5

Tank Cromwell se vyvíjel na základě požadavků britského generálního štábu na ,,těžký křižníkový tank", definovaných v roce 1941. V jeho konstrukci si odrazily zkušenosti získané s tankem Crusader, především pak poznatek, že vysoká rychlost nemůže nahradit nedostatečnou pancéřovanou ochranu a palebnou sílu. Cromwell byl díky silnějšímu pancéřování o polovinu těžší než Crusader (pancíř dosahoval tloušťky až 76mm), nárust hmotnosti však vyrovnalo použití výkonného motoru Rolls-Royce Meteor, odvozeného od slavného leteckého motoru Merlin, pohánějícího spitfiri, lancastery a mnohá další letadla. Vidlicový dvanáctiválec Meteor byl jediným skutečně spolehlivým motorem britských tanků. Díky němu byl Cromwell nejrychlejším britským tankem válečných let. Nejvyšší rychlost tanku byla až příliš vysoká pro jeho podvozek, který se rychle opotřebovával. Pozdější verze měli poněkud snížený výkon motoru a tím i rychlost, což se pozitivně projevilo na snížení požadavků na údržbu a opravy. S výrobou tanku začala společnost Leyland Motors v lednu 1943. Po tancích Cromwell I brzy následovaly vylepšená modely Cromwell II a III, vyzbrojené osvědčeným 6liberním (57mm) kanonem. V říjnu 1943 se jednotky začaly vybavovat tanky Cromwell IV s 75mm kanonem, instalovaným i v dalších provedeních až do Cromwell VIII, které mělo 95mm houfnici blízké podpory. V době vylodení v Normandii byly britské tankové pluky vyzbrojeny především americkými tanky shermany. Tanky Cromwell zůstaly ve velkém počtu zastoupeny u 7. obrněné divize, se kterou zasáhly do bojů v Evropě. Cromwelly s osvědčeným odpružením Christie, výkonným motorem a dobrou pancéřovou ochranou daly britským vojákům příležitost být rovnocennými soupeři Němcům. Na základě podvozku vznikly speciální varianty, například obrněné vyprošťovací vozidlo Cromwell ARV nebo mobilní dělostřelecké pozorovací stanoviště Cromwell OP. Cromwell se stal východiskem při návrhu skvělého tanku Comet, který se před koncem války dočkal sice jen malého uplatnění, zato však po válce jej čekala dlouholetá služba.