Listopad 2011

Destička z Vindolandy

25. listopadu 2011 v 19:15 | Mirek |  Starověký Řím
Tyto úlomky byly nalezeny v bahnitých odpadních skládkách poblíž římského vojenského tábora v severní Anglii. Díky ním se dovídáme přesné detaily ze života na vojenské hranici v letech 97-103. Na dřevěných tabulkách se zachovaly jak materiály soukromé povahy, tak úřední záznamy, týkající se armádních záležitostí-rozpisy služeb či účty. Tabulky jsou neocenitelným zdrojem při rekonstrukci každodenního života římského vojáka.

Římská armáda

25. listopadu 2011 v 19:05 | Mirek |  Starověký Řím
Snad nikde jinde není možné vysledovat tak dokonalou organizovanost a nemilosrdnost Římanů jako v jejich armádě. V době největší slávy impéria čítala stovky tisíc mužů. Tato profesionální stálá armáda byla dokonale vycvičenou a disciplinovanou bojovou mašinérií.

Vikingské umělecké styly

21. listopadu 2011 v 17:03 | Mirek |  Vikingové
Výrobky uměleckých řemeslníků se vyznačují velkou rozmanitostí ornamentů. Ty se v době od roku 800 do roku 1100 neustále měnily. Mívaly tři základní podoby: zvířecí, rostlinné a geometrické vzory. I ty nejmenší detaily ornamentů musely být umělcem provedeny se značnou pečlivostí. Oblíbeným vzorem vikingů bylo mýtické zvíře, gryf, něco mezi lvem, hadem a drakem. Tělo gryfa jako by bylo stále v pohybu, hrozivé, silné, opravdu vhodný symbol životního postoje vikingů. Obrázky zvířat tvoří vždy výjevy plné napětí, ale zároveň i harmonie. patří do různých uměleckých stylů, které jsou pojmenovány podle podoby zvířete nebo podle příslušného naleziště. Skandinávské umění tvorby ornamentů dovedlo k dokonalosti germánský ,,zvířecí styl".

Styl Jelling
10.stol., naleziště Jelling v Dánsku; zvířata protáhlých tvarů připomínají hady.

Styl Mammen
Konec 10. až začátek 11.stol., naleziště Mammen v Dánsku; zvířata se široce rozevřeným chřtánem, rozeklaným jazykem a vějířovitými spirálami na hlavě a ocase.

Styl Urnes
Polovina 11.stol., naleziště Urnes, Norsko; poslednívikinský zvířecí styl, štíhlá zvířata ladných tvarů se špičatou hlavou.

Řecká architektura

21. listopadu 2011 v 13:40 | Mirek |  Starověké Řecko
Řecká architektura zná tři řády: Dórský řád, Iónský řád a Korintský řád
Dórský řád:
-je nejstarším řádem
-vznikl okolo 7.století př.n.l.
-vyznačuje se robustními těly sloupů s jednoduchou hlavicí zakončenou čtvercovou deskou
-je málo zdoben
Iónský řád:
-vděčí za vznik maloasijským městům
-je možno ho doložit už v 6. století př. n. l., ale až o století později se dostává na pevninu Řecka.
-má užší sloupy a jejich hlavice je zakončena dvěma charakteristickými volutami
Korintský řád:
-pochází z Korinta
-bohatě zdobená sloupová hlavice je nejvýraznějším znakem, má tvar kalichu
-je zdobený dvojitou řadou lístků, z kterých vyrůstají voluty
-tento řád působí nejhonosněji

Řecké městské státy

17. listopadu 2011 v 15:09 | Mirek |  Starověké Řecko
Se vznikem polis-městského státu- ve starověkém Řecku zaznamenala ,,světová politika" největší pokrok. Velké státy jako Athény, Sparta a Korint poskytly světu pestré způsoby vlády, založené na právním systému. Zejména Athény jsou považovány za kolébku nového zbůsobu řešení věcí veřejných-vlády demokracie.

Triumfy řecké vědy

17. listopadu 2011 v 15:03 | Mirek |  Starověké Řecko
Věda je pokusem pochopit a vysvětlit svět kolem nás. Základy moderní vědecké metodě-kombinaci pozorování, hypotézy, pokusu a teorie-byly položeny v 17.stol. Kořeny však leží ve starověkém Řecku. Řekové patřili mezi první myslitele, kteří se pomocí logiky a pozorování snažili nalézt přijatelná vysvětlení všech záhad.

Čínsko-japonská válka (1894 – 1895)

17. listopadu 2011 v 14:54 | Mirek
Konflikt propukl kvůli soupeření Číny s Japonskem o vliv v Koreji. Ačkoliv se předpokládalo čínské vítězství, byl zápas jednostranný. Nejprve byla poražena čínská armáda u Pchjongjangu v dnešní severní Koreji. V září 1894 bojovalo čínské loďstvo s japonským v ústí řeky Ja-lu, na hranicích Severní Koreje a Číny. Byly zničeny čtyři čínské lodě, zbytek našel útočiště ve Wej-chaj-wej. Čína musela podepsat smlouvu ze Šimonoseki, v níž uznala nezávoslost Koreje a postoupila Tchaj-wan Japonsku.

Restaurace Meidži

17. listopadu 2011 v 14:29 | Mirek |  Japonsko
Když v roce 1854 vznesl americký námořní důstojník Matthew Perry požadavek na otevření japonských přístavů, nedokázali se šógunové vypořádat se zahraniční hrozbou. Skupina předních samurajů vytvořila alianci, podle níž mohlo Japonsko zachránit pouze restaurace císařství. V roce 1868 ukončila krátká občanká válka téměř sedmisetletou vládu šógunů. Na trůn znovu dosedl císař Mucuhito a začala nová éra. Následné období modernizace se nazývá Meidži (1868-1912). V roce 1877 vypuklo velké povstání Kjúšú. Tradiční síly, včetně samurajů, které popudil zákaz nošení meče, porazila nová armáda vytvořená díky branné povinnosti. Císař slíbil svolat národní shromáždění a v roce 1889 byla vyhlášena první oficiální ústava mimo Severní Ameriku a Evropu.

Vycházející slunce

17. listopadu 2011 v 13:44 | Mirek |  Japonsko
,,Země vycházejícího slunce", jak ji nazývá většina Japonců, měla bouřlivou historii. Po staletí společnost ovládali šógunové, přes 200 let byla pro zbytek světa nepřístupná. Ctižádostivé průmyslové Japonsko sice Západ rychle dohnalo, muselo však zaplatit vysokou cenu.

Opiové války

17. listopadu 2011 v 12:02 | Mirek
Do roku 1838 se v Číně užívání opia, velmi návykové drogy, zcela vymklo kontrole. Čínská vláda, kterou stále více znepokojovalo britské nezákonné obchodování s omamnými látkami, zahájila prohibiční akci, jež vyvolala sérii konfliktů mezi oběma zeměmi.