Vikingské umělecké styly

21. listopadu 2011 v 17:03 | Mirek |  Vikingové
Výrobky uměleckých řemeslníků se vyznačují velkou rozmanitostí ornamentů. Ty se v době od roku 800 do roku 1100 neustále měnily. Mívaly tři základní podoby: zvířecí, rostlinné a geometrické vzory. I ty nejmenší detaily ornamentů musely být umělcem provedeny se značnou pečlivostí. Oblíbeným vzorem vikingů bylo mýtické zvíře, gryf, něco mezi lvem, hadem a drakem. Tělo gryfa jako by bylo stále v pohybu, hrozivé, silné, opravdu vhodný symbol životního postoje vikingů. Obrázky zvířat tvoří vždy výjevy plné napětí, ale zároveň i harmonie. patří do různých uměleckých stylů, které jsou pojmenovány podle podoby zvířete nebo podle příslušného naleziště. Skandinávské umění tvorby ornamentů dovedlo k dokonalosti germánský ,,zvířecí styl".

Styl Jelling
10.stol., naleziště Jelling v Dánsku; zvířata protáhlých tvarů připomínají hady.

Styl Mammen
Konec 10. až začátek 11.stol., naleziště Mammen v Dánsku; zvířata se široce rozevřeným chřtánem, rozeklaným jazykem a vějířovitými spirálami na hlavě a ocase.

Styl Urnes
Polovina 11.stol., naleziště Urnes, Norsko; poslednívikinský zvířecí styl, štíhlá zvířata ladných tvarů se špičatou hlavou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký vikingský styl se Vám líbí nejvíce?

Styl Jelling 12.5% (1)
Styl Mammen 62.5% (5)
Styl Urnes 25% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama