Pověst o Herveře

5. září 2012 v 15:13 | Mirek |  Vikingové
Mladá Hervera, ještě jako mladé děvče, jednou zatoužila mít v moci čarovný meč svého otce, který byl vyroben trpaslíky v pradávných časech. Angantyr, její otec, padl v bitvě již před mnoha lety a nyní ležel pochován i se svým mečem pod navršenou mohylou na ostrově Samsay.
Za soumraku Hervera doveslovala na ostrov a tam uviděla jasné plameny tancovat nad pohřbenými mohylami. Mrtví stáli u svých mohyl a sledovali jí, jak kráčí k místu posledního odpočinku svého otce.
Jakmile se dcera Angantyra přiblížila k hrobu, starý angantyr se začal ve svém hliněném příbytku obracet. Hervera jej požádala, aby jí dal svůj meč, ale Angantyr jí odvětil, ať ani na okamžik nemyslí na své, meč je zakletý, jeho ostří chladné a pokryté jedem. Přestože o něj stále žadonila, vyhrožujíc mrtvému černou magií. Nakones se Angantyr přece jen nechal obměkčik, ale pronesl k ní tato varovná slova, jež vykřikl:"Snažně te prosím, aby sis nebrala tento meč, a jestli si jej musíš vzít, nikdy jej nevytáhni z pochvy. Možná, že i když jej vytasíš v nejvyšší nouzi, nepůjde ho již odložit. Tento meč přinese zkázu tvým potomkům. Takové věci je lepší nechat v hrobě!"
Ale Hervera nedopřála sluchu těmto slovům. Sebrala meč z jeho křehkých rukou a odešla z tohoto podivného místa i sním.

Po mnoho dny pak hořely plameny vysoko nad domy mrtvých.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama