Příběh o Grettirovi a Starém Karovi

5. září 2012 v 14:55 | Mirek |  Vikingové
Lačný po zlatě a zmámený leskem mečů, zhotovených trpaslíky, Grettir válečník se vybavil nástroji a vloupal se do hrobu Starého Kara. Pomocí lana se zpustil do hrobky, která se propadla do temnoty prostoupeném mrtvolným zápachem. Uprostřed se nacházelo tělo Starého Kara, hrdě sedící na trůně a obklopené poklady.
Grettir nabral tolik, kolik unesl:zlaté poháry, stříbrné mince a mnoho dalších, umně tepaných věcí. Jak si nasbíral poklad z hrobu, Grettir najednou ucítil na svém rameni dotek něčí drsné ruky- mrtvolný stisk Starého Kara, který se pochmurně
tyčil nad ním a na místo očí měl dva žhavé uhlíky. Tam dole v temné zemi spolu tito dva bojovali a navzájem se mnohokrát srazily na kolena. Aby skonkocoval s tímto soubojem a urychlil záhubu draugra (nemrtvého) vytasil Grettir svůj meč Jakulsnaut, pozdvihl jej do výšky a jedním máchnutím odsekl Starému Karovi hlavu. Potom vyšplhal po laně a za sebou poklad vytáhl vzhůru, srdce chladné jako zmrzlý prach.
Nyní proklet za urážku mrtvých, Grettit kráčel dál a pryč jako před zlým snem; muž to byl zámožný, však nevěděl, že osud ho dostihne každým dnem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama