Úkoly bájného Herkula

1. září 2012 v 17:08 | Mirek |  Starověké Řecko
Tyto úkoly dal silnému Herkulovi mykénský král Eurystheus.

 1. Zabít nemejského lva-zabít nemejského lva a jeho kůži odnést do Mykén. Jelikož lví kůže byla neprůstřelná Herkules ho zardousil vlastníma rukama.
 2. Usmrtit lernerskou hydru-saň s mnoha hlavami z nichž jedna byla nesmrtelná. Smrtelné hlavy Herkules opálil hořícími kmeny stromů, nesmrtelnou zavalil velikou skálou.
 3. Chytit kyrenejskou laň-laň se zlatými parohy a měděnýma nohama, rychlou jako vítr. Laň patřila bohyni Artemidě a žila v Arkádii. Pronásledoval ji jeden rok. Lehce ji zranil a nesl ji pak přes celou Arkádii až do Mykén.
 4. Přinést kance z hory Erymanthu-Herkules divoké zvíře uštval ve vysokém větru a svázal je. Mykénský král se při pohledu na ně tak polekal, že se schoval do hliněného sudu.
 5. Vyčistit chlév élidského krále Augeia-neboli nám známý audiášový chlév. Herkules úkol zvládl za den tak, že změnil tok dvou peloponéských řek, svedl jejich vody do chléva a hnůj vyplavil.
 6. Zahnat symfalské ptáky s kovovými drápy a zobany-tito ptáci zabíjeli lidi i zvířata. Herkules je zahnal měděnou klapačkou, kterou dostal od bohyně Athény.
 7. Zkrotit zuřivého krétského býka-který z vůle boha Poseidóna zešílel a pustošil ostrov. Herkules ho zkrotil a dokonce na něm na zpáteční cestě přeplaval moře.
 8. Zkrotit divokého koně krále Dioméda-král živil koně masem poustevníků, které bouře zahnala na thrácké pobřeží. Herkules přemohl nejen koně, ale i krále, jehož tělo koním předhodil.
 9. Přinést pás Amazonek královny Amazonek Hippolyty-Herkules řekl královně popravdě, že po něm touží dcera mykénského krále a Hippolyta mu jej chtěla darovat. Ale falešná zpráva, kterou rozšířila nepřející bohyně Héra, vyvolala boj, v němž Herkules královnu zabil a pás jí vzal.
 10. Přihnat Géryonovo stádo-mnohohlavý a mnohoruký obr žil až na konci světa. Herkules se po dlouhém putování dostal až na jeho ostrov, obra a jeho pomocníky přemohl a stádo převezl na zlatém člunu, který mu daroval bůh slunce.
 11. Přinést tři zlatá jablka ze zahrady Hesperidek-Herkules musel njeprve zjistit, kde Hesperidky, dcery královny noci, vlastně žijí. Došel až na okraj Země a tam našel Titána Atlanta, který nesl na svých bederch celou klenbu nebeskou. Herkules klenbu podržel, než mu Atlas přinesl tři vytoužená zlatá jablka.
 12. Vynést z podsvětí tříhlavého psa Kerbera(Strážce vchodu do podsvětí)-jeho úkolem bylo pouštět duše mrtvých do podsvětí, ale bránit jim v odchodu. Pán podsvětí Hádes dovolil Herkulovi Kerbera pod podmínkou, že se ho zmocní beze zbraně. Když mykénský král Kerbera uviděl, tolik se polekal, že Herkulovi přikázal, aby ho vrátil do podsvětí.
Herkules Kerberos
Král Eurystheus schovávající se v hliněném sudu před kancem
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama