Červen 2013

Dlouhý luk

22. června 2013 v 16:24 | Mirek |  Zbraně a vše okolo nich
Angličané si osvojili dlouhý luk po střtnutích s velšskými lučišníky ve 13.stol. Nešlo o technologickou novinku, ale jeho hromadné užívání proti rytířům na koních bylo mistrnou inovací. Nejlepší dlouhé luky zhotovené z tisu byly schopny vypálit šíp desetkrát za minutu a zasáhnou cíl na vzdálenost větší než 200m. Trvalo však roky výcviku, než střelec dosáhl síly a obratnosti k tomu, aby mohl luk účinně užívat.

Kolečkové zámky

22. června 2013 v 12:03 | Mirek |  Zbraně a vše okolo nich
Kolečkový zámek byl vynalezen začátkem 16. století. Znamenal konec doutnáků (de facto pomalu hořících zápalných šňůr), které dřive sloužili k zažehnutí pánvičkového prachu. Nyní vykonala stejnou službu jiskra vzniklá třením příčně drážkovaného ozubeného kolečka o pyrit, podobně jako u dnešních zapalovačů cigaret. Kolečkové zámky pomohly především jezdectvu, protože manipulace s doutnákovým zámkem za jízdy byla velmi nesnadná. Mechanismus byl ale drahý a choulostivý, a proto se u vojenských palných zbraní nerozšiřil.

Vývoj palných zbraní

22. června 2013 v 11:16 | Mirek |  Zbraně a vše okolo nich
K vývoji palných zbraní v 15. století přispěly dvě novinky:dřevěná pažba pomáhající střelci držet hlaveň a pohlcovat zpětný ráz a ,,zámkové" mechanismy, které umožňovaly vystřelit pouhým stisknutím spouště. Až do 19. století se vesměs jednalo o předovky. Střelec měl ke zbrani nabiják, kterým napěchoval hlaveň prachem a vtlačil do ní kouli. Pak zažehnutím odpálil prachovou náplň.

Katapult

18. června 2013 v 19:41 | Mirek |  Zbraně a vše okolo nich
Katapult byl velký, kameny vrhající stroj, pracující buď silou tahu za lana, nebo-od 13.stol.-na principu protiváhy (závaží bylo vytaženo nahoru a poté uvolněno, aby svou vahou při pádu dalo energii k vržení střely). Některé katapulty byly schopny vymrštitaž 100kg vážící kámen do vzdálenosti více než 400 metrů. Jednodušší katapulty mohly být postaveny tesaři na místě obléhání, velké a komplikované stroje byly transportovány s armádou.

Charakteristika
Původ-ItálieVýška-4,5m
Délka-3,6mKalibr-100kg
Používáno-od 11.stoletíHmotnost-více než 2t

Mušketa s doutnákovým zámkem

17. června 2013 v 15:57 | Mirek |  Zbraně a vše okolo nich
Před výstřelem z pušky s doutnákovým zámkem musel mušketýr nabít střelný prach a kulku do hlavně. Poté nasypal jemnější prach na pánvičku. Když stiskl spoušť, doutnák se ponořil do pánvičky a zapálil prach, který následně odpálil prachovou náplň v hlavni. Těžká zbraň musela být při střelbě opřena o vidlicovitou podpěru.