Červenec 2013

George Smith Patton (1885-1945)

7. července 2013 v 13:42 | Mirek
Charismatický a tvrdohlavý generál Patton ztělesňoval ducha pohyblivé tankové války. V době kdy stál v čele americké
7. armády na sicílii, byl zbaven velení, poté co udeřil vojáka trpícího granátovým šokem, ale znovu se objevil jako velitel americké 3. armády při průlomu z Normandie. Neustále ve sporu s Mongomerym šel v posledních etapách války vlastní cestou, která skončila v Československu. Patton zemřel roku 1945 v Heidelbergu při autonehodě.
Pozn.George Patton si vždy přál zemřít poslední kulkou vypálenou v poslední minutě války, střelenou přesně mezi oči. Jak nám ovšem ukázaly dějiny, jeho přání nebylo vyslyšeno.
Citáty:Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou.
Raději bych měl německou divizi před sebou než francouzskou za zády.

Thomas Jonathan Jackson (1824-1863)

7. července 2013 v 13:34 | Mirek |  Největší vojevůdci historie
Konfederační generál Jackson, známý jako ,,Stonewall"(Kamenná zeď), tedy pod přezdívkou, kterou si vysloužil
File:Jackson-Stonewall-LOC.jpg
rozhodným postojem své brigády během prvního Bull Run, pevně věřil, že jej v boji vede samotná boží prozřetelnost. Jacksonova smrt v důsledku palby spřátelených jednotek u Chancellotsville znamenala pro Jih katastrofu.

Čingischán (1162-1227)

6. července 2013 v 19:24 | Mirek |  Největší vojevůdci historie
Temüdžin, později známí též jako Čingischán(pán země), byl synem kmenového náčelníka z území na severu dnešního Mongolska. Když mu bylo 13 let, byl jeho otec zavražděn. Neměl tak jinou možnost, než se naučit umění přežít. Za
pomoci směsice diplomacie a agrese sjednotil pod svým vedením válčící mongolské kmeny a v roce 1206 byl kuriltai (kmenovou radou) zvolem velkým chánem všech Mongolů. Zdá se že jeho následné výboje byly hnány vírou ve vlastní poslání, jímž bylo vládnout světu. Jeho následné výboje začali roce 1211 a posléze dobyl Čínu, Střední Asii a Persii. Jeho výboje skončily až jeho smrti roku 1227.
Jeho výboje však neznamenali pouze rozšiřování říše. Po dobytí Číny se prosadil o zvýšení mongolské vzdělanosti.